2012.06.11. 10:33 XL-blog

Eb 2012: Villáminterjú Dan Abrahams sportpszichológussal

Címkék: Anglia

image

A „háromoroszlánosok” C válogatottjával együtt dolgozott Dan Abrahams sportpszichológus az „állat módszerről” és az angliai mentális felkészítésről…

Honlapján olyan neves csatárok fejezik ki köszönetüket Önnek, mint Carlton Cole (West Ham), vagy éppen Anthony Stokes (Celtic). Milyen módszerrel dolgozik?

Nos, tulajdonképpen demisztifikálom a felmerülő problémákat. Az egyik ilyen egyszerű technikám az úgynevezett „állat módszer”, amely segít a futballista koncentrációs képességének, magabiztosságának, illetőleg mozgás-intenzitásának növelésében.

Ez azt jelenti, hogy szakít a tudományos alapokkal?

Nem, erről szó sincsen! Minden gyakorlatban alkalmazott elképzelésemet alátámasztom kutatásokkal, kiváltképp az agy működésével kapcsolatos folyamatok érdekelnek, a legfrissebb kutatások tanulságait pedig folyamatosan beépítem a mindennapi munkám során. Ez még úgy is igaz, hogy a sportpszichológia alapvetően inkább társadalomtudományi alapokon nyugszik, mintsem egyéb, kizárólag objektív mérésekkel igazolható eredményeken.

A klubok közül hányan foglalkoztatják kollégáit?

Pontosan nem tudom, a sportpszichológia megítélése mindenesetre elég vegyes mind a klubokat, mind a játékosokat illetően. Sokan még mindig nem tekintik a fölkészülés szerves részének: noha némileg érezteti a hatását a játékon, egyelőre mondhatni, gyerekcipőben jár. Azt is hozzá kell tennem, hogy nekünk, szakembereknek is sokat kell fejlődnünk, jóval hatékonyabbnak kell lennünk, hogy valódi segítséget nyújthassunk. Sokszor az a probléma, hogy meglehetősen felületesek vagyunk, máskor agyonkomplikált módszerekkel dolgozunk. Arról már nem is beszélve, hogy nem mindenki rendelkezik megfelelő képesítéssel…

Önöknél mi a jellemzőbb? A játékosokkal, mint egyénekkel foglalkoznak, vagy inkább a csapatnak tartanak foglalkozásokat?

Mindkettő előfordul, a szakmai stáb dönti el, hogy éppen melyikre van szüksége.

És ha egy „páciense” rossz állapotban van, javasolja az edzőgárdának, hogy ne játszassák?

Ilyet soha nem tennék. Amennyiben egy labdarúgó megkér, hogy egy konkrét problémáját tolmácsoljam a trénernek, megteszem, és ha az edző kikéri a véleményemet vele kapcsolatban, úgy elmondom azt. De „jelenteni” a szakmai stáb felé nem feladatom. Ez egyébként az egyik neuralgikus pontja a munkánknak: egyensúlyozni futballista és edző között, diplomatának lenni, a bizalmas beszélgetéseket nem kiadni egyik, avagy a másik félnek. Hozzátenném, a legfontosabb feladatunk a foglalkozásokon javítani a focisták mentális erejét.

Mi a helyzet az Eb-re készülő válogatottjukkal? Alkalmaznak szakembert?

Őszintén? Gőzöm sincs erről. Ha én lennék a srácokkal, mindenesetre sürgősen a tizenegyesek problematikáját vizsgálnám, mert egészen elképesztő, mennyi fontos mérkőzést buktunk már el a kihagyott büntetők miatt.

Hazája „C” válogatottjával már dolgozhatott is együtt korábban…

Igen, tanácsadóként dolgoztam a fiúkkal egy tornán, amelyet egyébként meg is nyertünk, emellett az is különösképpen jólesett, hogy mindenki vevő volt az ötleteimre!

Ön „befizetne” a Hodgson-csapat sikerére a kontinenstornán?

Anglia kiváló játékosokkal rendelkezik, így reménykedem a jó szereplésben. Mégis, azt kell, mondjam, hogy még több tehetséget kell fölnevelnünk ahhoz, hogy egy napon elnyerjünk egy jelentős trófeát.

Ez állati egyszerűen hangzik…

Megmondtam korábban, hogy nem bonyolítom a dolgokat!

XLsport - Smulovics Tamás

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://eb-blog.blog.hu/api/trackback/id/tr14578424

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása